Úhledné CSS styly

Vytvořili jste stránku pomocí CSS stylů, ale vlastnosti jste tam házeli jednu za druhou, že se v tom teď sami nemůžete vyznat? A všudipřítomní „dokódučumilové“ mají neustálé hloupé poznámky odsuzijící vaše CSS styly? Pak je tento malý, jednoduchý návod určen přesně pro vás.

Úhledný CSS styl vypadá asi takto:

body {
   font-family:arial, helvetica, sans-serif;
   font-size:120%;
   color:#333;
}

h1 {
   color:#036;
   text-align:center;
}

…

Ten váš je jen nekonečnou změtí písmen a číslic. A je příliš dlouhý na to, aby jste se konečně odhodlali to trošku upravit. Jednoduchým, leč účinným řešením pro vás může být CSS validátor. Na stránce jigsaw.w3.org/css-validator jen určíte URL adresu nebo cestu ke stylu a necháte zvalidovat. Kromě kontroly chyb validátor provede i výpis validního CSS stylu, a to v hezky úhledné podobě. Stačí už jen zkopírovat do souboru s CSS stylem a je to.

Proč netvořit úhledné CSS styly

V první řadě se vykašlete na to, aby se vaše styly líbily ostatním. Od toho styly nejsou. Je sice hezké, mít přehledné styly, ale stačí když se v nich vyzná autor, ostatním to pomůže akorát k opisování :-) To je jedna věc, ale čert to vzal, kdo to bude chtít opsat, opíše to tak jako tak.

Větší nevýhodou úhledného CSS stylu je spíše jeho poměrně velká datová náročnost. Přecijen odřádkovávat za každou vlastností bude u složitějších stylů znamenat desítky bytů navíc, což určitě není pro rychlost webu dobré.

Závěrem

Já říkám kašlete na úhledné CSS styly, nadělá to víc škody než užitku. Hlavní je, aby byl styl správně a dělal to co dělat má.