Jak správně přidat odkaz do katalogu

Výběr správné kategorie

Odkazy v katalogu jsou obvykle tříděné dle tématického zaměření stránek. Nejdříve ze všeho je potřeba vybrat tu správnou kategorii, kam odkaz zařadit. Je důležité mít odkaz tam, kde jej uživatelé budou hledat. Navíc v této kategorii budou weby zabývající se podobným nebo stejným tématem, budou mít popisky s klíčovými slovy, která jsou relevantní i pro váš web, získáte tak odkaz ze stejně tématicky zaměřené stránky, což je dobré kvůli vyhledávačům.

Přidání odkazu

Pokud jste již vybrali správnou kategorii, můžete začít s přidáním odkazu. Ten přdáte přes registrační formulář. K němu se dostanete přes odkaz typicky ve znění přidat odkaz, přidat stránku nebo vložit web a podobně.

Titulek odkazu

Titulkem odkazu myslím krátký text odkazu, obvykle ten, co se na něj v katalogu dá kliknout. Tento text je to první (a někdy jediné), co uživatele upoutá. Proto by text měl být stručný, výstižný a nezavádějící.

První v abecedě

Hodně lidí si myslí, že když dá před samotný text pár dvojteček, teček a vykřičníků, že si tím pomůže k lepšímu umístění, protože katalogy řadí odkazy abecedně. Tak to ale není. Největší katalogy (Seznam, Centrum, Atlas) a i velká část dalších odkazy podle abecedy neřadí. U většiny katalogů musí být odkaz před přidáním zkontrolován administrátorem, který zbytečné znaky vymaže. Někde je kontrola prováděna až po přidání odkazu a administrátor může místo editace přistoupit také k vymazání odkazu. A konečně tam, kde vám to beztrestně projde se stejně nejedná o tolik navštěvované katalogy aby umístění odkazu nějak výrazně ovlivnilo návštěvnost webu. Navíc si myslím, že návštěvníci takové nepřehledné odkazy dost ignorují. V takových katalozích má přidání odkazů význam spíše kvůli klíčovým slovům, která obsahuje a jakékoliv zbytečné řetězce znaků význam těchto klíčových slov snižují.

špatně ..::!!!!!!!!!!!! Méďa Woody !!!!!!!!! Dřevěné hračky !!!!!!!!!!!!::..

Nejlepší a nejlevnější

Používat zavádějící slova jako nejlepší a nejlevnější je u většiny katalogů v pravidlech zakázáno. Takže pokud je použijete, opět budou ve většině případů smazána. Navíc opět snižují hustotu důležitých klíčových slov.

špatně Nejúžasnější hračky na světě za bezkonkurenční ceny.

Největší

Nepoužívejte pro text velká písmena. I ty vám administrátoři zatrhnou a navíc se to dost blbě čte. Představa, že si toho lidi líp všimnou a budou na to víc klikat je naprosto zcestná.

špatně MÉĎA WOODY: DŘEVĚNÉ HRAČKY

Jak na to správně

Použijte jen několik málo slov charakterizujících váš web, je dobré použít i jméno firmy či název webu.

dobře Méďa Woody: dřevěné hračky

Popisek odkazu

Pro popisek odkazu obecně platí stejná pravidla jako pro titulek, s tím rozdílem, že popisek bývá delší. S délkou popisku to ale nepřehánějte, jednak to stejně nikdo všechno nečte, jednak je délka popisku obvykle nějak omezena, často na 250 znaků.

Ostatní údaje

Dále budete muset vložit ještě URL adresu webu, na který odkaz směřuje. U většiny katalogů je ale zapotřebí údajů ještě více. Budou po vás chtít e-mail pro odeslání potvrzení o přidání odkazu, heslo pro případnou editaci odkazu, jméno, apod. U firemních katalogů či odkazů na firemní weby se údajů požaduje obvykle ještě více, jde například o , adresu, telefon.