Kontrast barev

Barvy popředí a pozadí jsou dostatečně kontrastní. Na pozadí není vzorek, který snižuje čitelnost.

Kontrast mezi barvou popředí (color) a barvou pozadí (background-color) musí být dostatečně vysoký, aby byl text dobře čitelný.

Rozdíl barvy a jasu

Rozdíl barvy
Rozdíl mezi barvami může mít hodnotu 0 až 765. Pro dostatečný kontrast je potřebná hodnota 500.
Rozdíl jasu
Rozdíl jasu mezi barvami může mít hodnotu 0 až 255. Pro dostatečný kontrast je potřebná hodnota 125.

Pro zjištění kontrastu barev můžete použít Test kontrastu barev.

Navíc přitom platí, že čím menší písmo s nižším kontrastem je, tím hůře bude čitelné. Proto pro menší písmo je dobré používat ještě vyšší kontrast. Naopak při použití tučného písma se opticky čitelnost o něco zlepší. Pokud se jedná o krátké a tučné úseky textu (například položky menu, krátké nadpisky) snese se o něco nižší kontrast barev než u běžného textu.

Obrázkové pozadí

Pokud je na pozadí textu obrázek s nerovnoměrně rozložennými barvami (vzorek, fotka) může výrazně snížit čitelnost textu. V takovém případě by měl být text dostatečně kontrastní vůči všem barvám nebo vůči optickému výsledku (například pokud je jemný vzorek v černobílém provedení, výsledek působí světle šedým dojmem a tmavá barva je samozřejmě dostatečně kontrastní).

U větších a tmavších vzorů je dostatenčého kontrastu obvykle poměrně obtížné dosáhnout, proto je lepší se takovým vzorkům pro pozadí textu vyhnout.

Funkce vysoký kontrast

Web by měl být perfektně čitelný i při zapnuté funkci vysoký kontrast. Tu používají uživatelé se zhoršeným zrakem. Způsobí, že se všechno (nejen obsah stránek, ale i všech dalších oken, i okna samotná, panely, atd.) přebarví tak, že na černém pozadí je bílý text, písmo se zvětší, odkazy jsou modré. V podstatě je to podobné zobrazení bez stylu, jen inverzní. Nastavit se dá ale i jiná kombonace.

Zapnutí funkce vysoký kontrast

Způsobů je víc, jen neznám žádný pro Linux (a vy?):

  • Vlastnosti zobrazení (kliknutí pravým tlačítkem myši na plochu) -> Vzhled -> Barevné schéma,
  • Ovládací panely -> Možnosti usnadnění -> Zobrazení -> Používat funkci vysoký kontrast,
  • přímo v prohlížeči Opera (nastaví na vysoký kontrast samozřejmě jen obsah okna prohlížeče, nic dalšího ne) -> Zobrazit -> Vysoký kontrast