Blikání na stránce

Na webové stránce nic nebliká rychleji než jednou za sekundu.

Blikání na stránce, resp. jakýkoliv rychlý pohyb je pro uživatele nepříjemný a odvádí pozornost od obsahu stránky, zkrátka ruší, někdy nesnesitelně. Pravidlo se samozřejmě týká neustálého blikání, které bliká samo, nejde tu o žádné efekty při přejetí myší apod.

Co způsobuje blikání?

Animované gify, flash

Animované gify a flashe mají obvykle za cíl přilákat pozornost. Často proto, že se jedná o reklamu. Takové věci není dobré na web dávat. Navíc ten požadovaný úče stejně neplní, spíš naopak. Kdo by klikal na reklamu, která mu leze na nervy, ještě když je jasné, že je to jen reklama.

Blikání textu

Pomocí CSS definice text-decoration:blink může blikat text. Nebo také pomocí tagu <blink>, ale ten přece v XHTML nepoužíváme. To je zvláště nepříjemné, vyvolává to takové to depresivně pravidelné blikání, něco jako když kape voda z kohoutku, člověk má co dělat aby nezačal mlátit hlavou do zdi :-)

Pohyb textu

Pomocí javascriptu nebo tagu <marque> je možné nechat text na stránce „běžet“. Může se zdát, že když je to pomalu, tak to nevadí, ale vadí. Ten pohyb je tam pořád, navíc pokud je to pomalu, může být naopak problém, pokud si uživatel chce text přečíst (ideálně samozřejmě od začátku), musí pak počkat až text doběhne kolečko, což může trvat i pár dlouhých sekund, které nikdo nevydrží.

Ještě horší je, pokud je v takovémto „běžícím pásmu“ navigace webu, to jest víc odkazů, ketré by se normálně na řádek nevešly, tak prostě rotují. Uživatel tak v žádnou chvíli nemá možnost se rozhodovat, kterým odkazem bude pokračovat, nemá možnost srovnání, který odkaz pro něj bude nejvhodnější a pokud ví, na co by rád klikl, musí si počkat, než to přijede.