Jak vložit stejný kód do více stránek

Nejběžnějším použitím PHP je vkládání částí stránek, resp. kódů. Každý web má nějakou část, která se opakuje na všech stránkách. Obvykle je to menu, hlavička nebo patička stránky. Je zbytečně pracné kopírovat stejný kód do všech stránek webu. U rozsáhlejších webů by bylo třeba přidání jedné položky menu prakticky nemožné, znamenalo by editaci několika stovek stránek a jejich opětovné nahrání na server.

Mnoho lidí právě z tohoto důvodu používá rámce (frames), kde může také menu editovat jen v jedné stránce. PHP je ale pro tyto účely mnohem lepší a asi i jednodušší řešení jak snadno aktualizovat stránky.

Jak vložit část kódu

Vkládání částí kódu funguje tak, že kód, který se má opakovat na všech stránkách, si vložíme do samostatného souboru, např. menu.php a jeho obsah budeme vkládat do všech stránek. Editovat se pak bude pouze soubor menu.php. V tomto souboru bude opravdu jen ta část stránky, která se bude vkládat, tedy třeba i jen jeden tag nebo jedna věta. Nebude to kompletní stránka včetně hlavičky HTML.

Tento soubor vložíme do stránky pomocí příkazu include. Ten použijeme přesně v tom místě, kde má být přítomen vkládaný kód. Zjednodušeně řečeno, je to to místo, odkud jste zkopírovali kód do onoho souboru menu.php, tento kód vymažete a místo něj dáte příkaz pro vložení souboru: <?php include "menu.php" ?>. Místo příkazu include můžete použít i require.

Přípona vkládaného souboru

Přípona souboru, který vkládáte nemusí být jen php. Často se používá inc, použít můžete vlastně cokoliv.